Manifest zakladatele týmu proRobot.cz 

English version: https://www.prorobot.cz/domains/prorobot.cz/manifesto-of-team-founder-prorobot-cz/

Osobní motivace

Nejdříve jsem si položil otázku, jak bych využil ve svém životě vzdáleně ovládaného robota – avatara? Možností je mnoho, podívejme se tedy na některé z nich. Nejprve jsem přemýšlel nad obsluhou 3D tiskárny. Potřebuji dohlížet na proces tisku, který trvá velmi dlouho, někdy i v řádu hodin a díky avataru bych nemusel být trvale přítomen a tiskárnu bych zvládl obsluhovat na dálku. Poté mě napadla péče o moji nemocnou matku. Když je akutně něco potřeba, tak mi nějakou dobu trvá, než tam dorazím. Kdybych měl k dispozici avatara, mohl bych jí rychle pomoci. Díky této technologii by se mohla zapojit do péče i moje sestra, která bydlí daleko. Dále by díky avataru mohla na matku dohlížet lékařka nebo ošetřovatelka. Na to vše by stačil jeden nepříliš sofistikovaný avatar v domě a připojení k internetu. Dalo by se přijít na tisíce situací, pro něž by avatar byl přínosem. Proto si myslím že tato technologie má obrovský potenciál.

Vize

V budoucnu si každý bude moci koupit avatara nebo ho bude sdílet s ostatními. Fyzická vzdálenost už nebude hrát takovou roli. Sdílení sítě avatarů nám umožní okamžité cestování po celém světě. Už se nebudeme muset složitě stěhovat za prací. S rozvojem umělé inteligence budou avataři vykonávat opakující se činnosti v automatickém režimu. Jeden operátor zvládne dohlížet na více avatarů a zároveň bude zasahovat jen v případě potřeby. Tento poměr se bude postupně navyšovat, což umožní eliminovat stereotypní práci. Lidé se budou moci věnovat tvůrčím činnostem a svým zájmům. 

Mise

Pro splnění naší vize vyvineme univerzálně použitelného avatara, který bude v cenové relaci ojetého automobilu. Avatar bude ovládán přes oblek virtuální reality. Ovládání musí být snadné a intuitivní. Avatar musí být precizní, spolehlivý a bezpečný. Musí být použity nejnovější bezpečnostní a šifrovací standardy, tak aby se zamezilo zneužití technologie. Pro případ nehody či selhání bude Avatar vybaven černou skřínkou. Ze základního modelu avatara budou vyvinuty specializované typy, pro průmysl, zdravotnictví, záchranáře. Vývoj nebude snadný ani levný, ale rozhodně to stojí za to. 


Categories:

Tags:

No responses yet

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *