FAQ

Co je vlastně ANA Avater?

ANA Avatar XPRIZE je jedna z aktuálních globálních soutěží vyhlášených pod hlavičkou nadace XPRIZE.  🏆Cílem soutěže je vytvoření zařízení (Avatara), které dokáže přenést lidskou přítomnost na vzdálené místo v reálném čase.

Na čem se FIMbot vyrábí?

Na 3D tiskárně DeltiQ, kterou nám dodala firma Trilab z Hradce Králové. Volba delta kinematiky byla dána snahou o co nejvyšší kvalitu tisku za přijatelnou cenu. Navíc je tiskárna poměrně rychlá a má jednoduché intuitivní ovládání. 

Co je pro nás taky důležité – není potřeba nic složitě nastavovat, před každým tiskem proběhne automaticky autokalibrace – obsluha tak jen musí sundat hotový tisk z podložky a občas vyměnit nebo doplnit filament.

Kolik již bylo spotřebováno materiálu?

Aktuálně tiskne 3D tiskárna držáky na ochranné štíty na obličeje pro lékaře, zdravotníky nebo třeba pracovníky v sociálních službách (31.3.2019). Než ale odjela tiskárna na letiště, měla spotřebováno něco ke 3 km filamentu!

Z jakého materiálu se FIMbot vyrábí?

Vyrábí se z PLA “polymléčná kyselina – biologicky rozložitelný polyesterový výrobek z rostlinných materiálů” Jedná se o jeden z v současnosti populárních materiálů pro 3D tiskárny. To je mechanický základ, pak je tam hromada šroubů a vrutů, které to celé drží pohromadě.Výhodou PLA je mimo ekologičnosti i to, že při tavení filamentu v tiskové hlavě při 210°C nesmrdí po chemii, ale je decentně cítit po pečivu.

Co se tedy bude dít nyní, v roce 2020?

Tisk robota je zhruba v polovině a i díky tomu, že vycházíme z perfektně zdokumentovaného projektu INMoov od pana Gaela Langevina, tato část projektu vypadá nadějně. K tomu se bude ale muset přidat stejně úspěšná senzorická a zpětnovazební část na straně lidského operátora, obě části pomocí rychlé wifi technologie v reálném čase propojit, otestovat a sladit. Na Noci vědců letos v říjnu bychom už chtěli představit návštěvníkům funkční zařízení.

Jak dlouho trvalo udělat např. ruku?

To je těžká otázka. Samotný tisk (biceps 24, paže 5, ruka 16, zápěstí 5 a rameno 23 tiskových souborů, přičemž každý trvá vytisknout několik hodin) je poměrně zdlouhavá záležitost. Výhodou je, že zatímco se tisknou nové díly, je možné připravovat a sestavovat díly již vytisknuté.

Navíc se jedná o výrobu prototypu, byť výborně zdokumentovaného, ale přesto se učíme spoustu nových věcí doslova od píky, tak nespěcháme.